makita_dsd180zj
MAKITA DSD180ZJ 18V LXT cordless drywall saw in MAKPAC (without battery and charger)
242.28 tax incl.
On stock, immediately available. we have 2 products in stock.
each
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • 1 x 123559-1 Dust collection unit DSD180
  • 1 x 783201-2 Allen spanner 3 mm
  • 1 x 821551-8 Makpac case III
  • 1 x B-49703 Plaster saw blade, 2 pieces
Product description
Handy tool for neat and easy cutting of plasterboard
A user-friendly tool for cutting penetrations in plasterboard for installing lights or air conditioning ducts. This is a handy tool for construction and renovation projects. Adjustable cutting depth of up to 15 mm. Comes with efficient dust extraction, especially when connected to a hoover.
  • Compact and lightweight design
  • Variable speed control allows the user to adjust the speed according to the application.
  • The LED light illuminates the workplace
  • Easy depth adjustment
  • Battery protection system automatically switches off power when battery level is low
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Stroke length: 6 mm
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
  • Product Range: Makita LXT 18V
Specifications / All features
  • Brand: MAKITA
  • EAN: 0088381826860
  • Supplier number: MAKITA DSD180ZJ
Battery voltage
18 V
Stroke length
6 mm
Un number
Not applicable
Number of batteries included
0
Max. cutting capacity in wood (90°)
15 mm
Weight with battery
1.7 - 2.0 kg
Dust extraction connection ø inw/outw
25 / 31 mm
Vibration uncertainty (k factor), plate sawing
1.5 m/s²
Vibration level, plate cutting
5.0 m/s²
Plasterboard capacity
30 mm
Noise uncertainty (k-factor)
3 dB(A)
Eccentric motion
1
Blade diameter
55 x 18 x 0.55 mm
Lxt voltage
1
Nominal battery voltage
18 V
Vibration uncertainty (k-factor)
1.5 m/s²
Dimensions (l x w x h)
263 x 79 x 291 mm
Product range
Makita LXT 18V